Как цената на млякото се увеличава над 3,5 пъти от фермите до щанда в магазините?

Цената на млякото от фермите на животновъдите до щанда в хипермаркетите се увеличава над три пъти и половина, твърдят собственици на мандри пред “По света и у нас”. Според тях сиренето и кашкавала се продават от големите търговски вериги с 80 до 100% надценка.

Проверка на екип на БНТ установи, че прясното мляко в Испания се продава за по-малко от 1 евро, а у нас е два пъти по-скъпо. Изкупната цена в Испания от фермата е 46 евроцента. Това на фона на двойно по-ниска средна работна заплата у нас.

Проверка на БНТ открива, че разликата в надценката на една и съща кофичка кисело мляко в различните магазини стига разлика от 32%.

В договорите с доставчиците веригите имат клауза, с която им е забранено да дават информация за доставната цена на продуктите. Надценките се крият в голяма тайна.

Според Димитър Зоров всяка година търговските взаимоотношения между производители и вериги се влошават.

“Ние смятаме така, нетната цена, на която доставя производителят и на която получава потребителят. По данни на МЗ с бившия министър Вътев, които правиха анализ заедно с НАП, надценките са от 70 до 100%. Аз мога да кажа, че има по-коректни български собственици на вериги, които работят от 50% нагоре. Значи надценките са над 50%. Фактически, това което отива при потребителя е всичко наслагано при търговеца на дребно”, обясни председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров.

Тези надценки са без разход за доставка, тъй като практиката е производителите да доставят продукцията си за тяхна сметка до рампата на търговската верига.

“В най-малките магазини има и един посредник – борсите, нали тогава още един човек се включва, но в тези най-малки магазини, както и вие сте видели, вашето наблюдение, те са с доста по-ниски надценки”, коментира Димитър Зоров.

Изкупната цена на млякото у нас е по-висока от тази в другите европейски държави, защото произвеждаме все по-малко. Освен това и в субсидиите има сериозна разлика. Така както заради надценките на търговските вериги, така и заради грешки в годините се оказва, че в държавата с най-ниски доходи в Евросъюза се купуват едни от най-скъпите храни, завършва репортажът на БНТ.

Прочети още..

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *