Министър Тахов разпореди спешна проверка на „Напоителни системи“ ЕАД

В сградата на Министерство на земеделието бяха проведени срещи с представители на Българска аграрна камара (БАК) с д-р Георги Тахов, министър на земеделието и храните, Манол Генов, министър на околната среда и водите, Жечо Станков, министър на енергетиката, заместник-министри,  ръководствата на „Напоителни системи“ ЕАД, на „ЕСО“ ЕАД, „НЕК“ ЕАД, и експерти. Срещата е резултат от проведени разговори по темите с министър-председателя Росен Желязков.

За намиране на златното сечение между нуждите на поливното земеделие, водата за домакинствата и осигуряване на безпроблемно функциониране на електропреносната система, се обявиха тримата министри.


За язовирите „Батак“, „Пясъчник“ и „Белмекен“ се очаква решение в полза както на земеделските производители, така и на гражданите и бизнеса. „Благодаря на колегите министри, че дойдоха с екипите си. Работим много конструктивно и оперативно. Целта на срещите е да намерим златното сечение и да разпределим възможните количества вода – за напояване, за енергийни и за питейни нужди“, заяви министърът на земеделието и храните.

Тахов разпореди спешна проверка на регионалните клонове на „Напоителни системи“ ЕАД. Ще се проверява както водното количество в язовирите, така и техническото състояние на изравнители, напоителни и отводнителни канали и други хидромелиоративни и хидротехнически съоръжения. За следващите четири години са предвидени средства в размер на 1.5 млрд. лв. за реновиране на инфраструктурата на „Напоителни системи“ ЕАД. МЗХ, като принципал на дружеството, ще следи за целесъобразното им разходване с цел цялостно осигуряване на поливния сезон.

Постигна се разбирателство за количествата вода, необходими за напояване, които ще се разходват през месец юли т.г

Прочети още..

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *