Ще поевтинеят ли родните зеленчуци?
Въпреки двата национални бойкота на хранителните вериги, все още не се знае дали и как ще поевтинеят стоките.
Очакванията на производителите на зеленчуци в Пловдивско не са оптимистични. Ако предприетите мерки на контролните органи отново са за седмица-две, траен спад в цените няма да има, предава БНТ.
В село Мало Конаре семейство Кабурови са засадили краставиците и очакват да ги берат в края на март. Те все още не знаят дали ще са на печалба или загуба.
Иван Кабуров – зеленчукопроизводител: “Ако сложим, че от мен продукцията, която излиза е единица, отива във втора ръка, става 1,50 лв., в трета ръка става – 2,00 лв. в четвърта ръка става – 3,00 лв. и потребителят я получава на 4,50 – 5,00 лв. Този търговец, който получава продукцията от мен на единица, той печели единица за 24 часа, а аз тази единица съм я произвел за 40 дни след засаждане и 30 дни преди това съм отглеждал разсад. Значи трябва да инвестирам 3 месеца, да инвестирам от тази единица и на мен ми остава най-много 15-20 стотинки от този лев.”, споделя той пред БНТ.
Според производителите бойкотът няма да реши проблемите, които основно са поради нерегламентирания внос от трети страни.
Десислава Кабурова – зеленчукопроизводител: “Например краставицата – от Албания и Македония, домати – от Турция. Земеделските производители в България са пълен дефицит и ако не се стегнем и не се активираме като държава, ако си загубим и сегашните производители, какво ще остане в България, една страна която няма поминък тя няма развитие, няма сигурност…”
Според зеленчукопроизводителите трябва да има кодове за проследяване на българската продукция по тях, за да се гарантира на потребителите, че консумират родни зеленчуци.
Иван Кабуров: “Има много търговци със зелени талончета, които продават по пазарите, които твърдят, че са производители, произвеждат по 2-3 декара в дворчетата си, а продават целогодишно стотици хиляди тонове, не дават касови бонове, не пускат фактури, и тези пари отиват като чиста печалба в нечии джобове.”
