Глобален агро-шах: Аржентински натиск, китайски амбиции и торова криза


Новата съвместна рубрика на Агровест и експертите от „Контент Агро“ ще ви информира на седмична база за последните тенденции по местните пазари и международните борси.


България под обсада: Вълна от аржентински слънчоглед с „бонус“ пестициди

Международната търговия отчита ръст благодарение на силния долар, но за българските фермери новините са тревожни. Трети пореден кораб с аржентински слънчоглед навлезе в наши води, като предварителните проби отново сочат завишени нива на пестициди.

  • Мащабите: Износът от Аржентина за България е скочил от 0 на 121 хил. тона само за месец.
  • Конкуренцията: Родните стопани са изправени пред „ценова преса“ от продукция, отглеждана при занижени екологични стандарти.
  • Прогноза: Очаква се рекордна реколта в Аржентина (6,2 млн. тона през 2026 г.), което вещае дългосрочен натиск върху европейските преработватели и производители.

Зърненият пазар: Стабилност на глинени крака

Въпреки моментните пикове, пазарът на пшеница остава под натиска на високите световни запаси и благоприятното време в Северното полукълбо.

  • Пшеница: Котировките в Чикаго и на Euronext остават без рязка промяна в тренда.
  • Царевица: Европейското производство е в риск заради скока в цените на торовете, въпреки че за момента се възползва от дефицита в Украйна.
  • Маслодайни култури: Засиленият внос от Австралия подбива краткосрочните договори в Европа.

Австралия и Румъния залагат на „Китайската карта“

Докато Европа се бори с вътрешни регулации, други играчи агресивно разширяват влиянието си на Изток.

  • Австралийският рекорд: Страната е напът да реализира най-силния си експортен сезон, като 90% от пивоварния им ечемик се насочва към Китай.
  • Румънският пробив: Министър Флорин Барбу подписа стратегически меморандум в Пекин. До два месеца северната ни съседка започва масиран износ на зърно за Китай, последван от свинско месо, превръщайки се от доставчик на суровини в ключов търговски партньор.

Енергийна и торова несигурност: Унгарският ултиматум

Геополитиката удря директно по себестойността на продукцията. Затварянето на Ормузкия проток предизвика шоково поскъпване на азотните торове.

  • Исканията на Будапеща: Унгарският аграрен министър Ищван Наги призова Брюксел за спешно премахване на митата върху торове от Русия и Беларус.
  • Рискът: Без достъп до евтини ресурси, добивите в Централна Европа са застрашени, което неизбежно ще доведе до нов скок в цените на храните за крайните потребители.

Прочети още..

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *