| |

ЕС отлага закона за борба с обезлесяването

Европейският съюз ще отложи приемането на закон за борба с обезлесяването за втори път, съобщава европейският комисар по околната среда Джесика Роузуол, цитирана от Ройтерс.

Брюксел вече отложи закона с една година. Това обаче не успя да намали съпротивата от страна на индустриални и търговски партньори като Бразилия, Индонезия и САЩ. Те твърдят, че спазването на правилата ще бъде скъпо и може да навреди на износа им за Европа.

Роузуол обясни, че новото забавяне е необходимо, за да се решат проблеми с готовността на информационните технологии, които ще поддържат закона.
„Имаме опасения относно ИТ системата, предвид количеството информация, което трябва да се въведе… Това ще ни даде време да обмислим и различните рискове“, каза тя.

Законът на ЕС за обезлесяването трябваше да влезе в сила на 30 декември. Той предвижда операторите, които продават стоки като соя, говеждо месо и палмово масло на пазарите на ЕС, да предоставят доказателства, че продуктите им не водят до обезлесяване.

Това е първата по рода си световна политика, която цели да намали с 10% обезлесяването, причинено от вноса на стоки в ЕС, но тя остава политически спорна част от европейската зелена програма.

Някои страни от ЕС, включително Полша и Австрия, твърдят, че европейските производители няма да могат да спазват правилата за проследяване. Американската целулозно-хартиена индустрия също поиска продуктите от САЩ да бъдат освободени от изискванията.

Прочети още..

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *